Jak odpowiednio dbać o materiały? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć ogólnie, ponieważ zależy to oczywiście od rodzaju materiału, o który pytamy. Niewątpliwie z tego powodu warto poznać odpowiednie specyfikacje oraz zasady obowiązujące w pielęgnacji naszej odzieży. Dziś zdradzę Ci kilka trików jak dbać o ubrania, aby na dłużej zachowały swą jakość. Na wstępie mogę już powiedzieć, że szczególnego traktowania wymagają materiały pochodzenia naturalnego takie jak: jedwab, wełna czy len. W tym wpisie poznacie także obowiązujące zasady pielęgnacji włókien wiskozy, mikromodalu czy tencelu. Miłej lektury!

1.Pranie

Procesem, który może najszybciej może uszkodzić Twoje ubranie jest właśnie pranie, gdyż nieodpowiednia temperatura, czy zbyt mocne wirowanie mogą wpłynąć na diametralnie inny wygląd  ubrania (skurczone spodnie, rozciągnięty sweter – możliwe, że przytrafiły Ci się już kiedyś te przykre sytuacje). Ważne zatem jest podążanie za instrukcjami przedstawionymi w formie piktogramów na metce wszytej zazwyczaj w bocznym szwie. Poniżej krótka, skrótowa rozpiska.

W 30 stopniach Celcjusza pierzemy:

- wiskozę,

- modal,

- tencel (lyocell),

- akryl,

- alpaka (chyba, że na metce jest wyraźne zalecenie prania ręcznego),

- wełnę (w tym przypadku za każdym razem trzeba czytać metkę - czasem w 30 stopniach, czasem tylko ręcznie).

W 40 stopniach pierzemy:

- bawełnę,

- poliester,

- len.

W 60 stopniach pierzemy:

- ręczniki,

- ścierki,

- mocno zabrudzone ubrania.

Ręcznie pierzemy:

- kaszmir,

- koronkową bieliznę.

Chemicznie pierzemy:

- jedwab (czasem można ręcznie, ale to wszystko zależy od zaleceń bezpośrednio na metce ze względu na rodzaj produkcji materiału, natomiast w większości przypadków chemicznie),

- tkaninę wełnianą (garnitury, garsonki),

- kurtki,

- płaszcze,

- sukienki wizytowe.

Wirowanie:

W przypadku bardzo delikatnych materiałów oraz dzianin wełnianych najlepiej zrezygnować z wirowania bądź ustawić jak najmniejsze się da na rzecz odciskania wilgoci w ręcznik. Ważne: wiskozę trzeba wirować na niskich obrotach, ponieważ często się kurczy.

Środki piorące:

Obecnie na rynku mamy bogata gamę różnych środków do prania. Warto się zainteresować tym tematem, ponieważ mogą one zapobiec skutkom ubocznym prania, jak na przykład wypłukiwanie się koloru. 

2. Suszenie

Suszenie w suszarce automatycznej oczywiście zaoszczędza wiele czasu, niestety nie wszystkie ubrania mogą być w ten sposób traktowane, dlatego najlepiej sprawdzać jakie rozwiązanie proponuje producent na metce. Niektóre materiały takie jak np. dzianina wełniana należy suszyć na płasko, aby się nie rozciągnęła, a także koniecznie odciskać w ręcznik/ścierkę - nie wyżynać bo włókna mogą się rozciągnąć. Materiały o nasyconym kolorze nie można suszyć na słońcu, ze względu na ryzyko wyblaknięcia. 

 

3. Prasowanie

Odpowiednia temperatura żelazka również wpływa na jakość naszych ubrań, poszczególne temperatury odpowiadają kropkom na pokrętle z temperaturą. Najmniejszą temperaturę stosuj przy syntetycznych i sztucznych materiałach (mikromodal, lyocell, wiskoza). Ubrania prasujemy na lewej stronie, aby uniknąć wyświecenia materiału.

 

4. Przechowywanie

To w jaki sposób wieszamy, bądź układamy ubrania w szafie również wpływa na kształt i estetyczny wygląd ubrania. Najlepszym sposobem na unikniecie zagnieceń jest przechowywanie ubrań na w pozycji wiszącej. Jednakże i w tej kwestii mamy wyjątek w postaci swetrów, które mogłyby się rozciągnąć, dlatego je składamy. Jeśli chodzi o wieszaki, najlepiej sprawdzą się te drewniane, które są trwalsze od plastikowych. Marynarki i płaszcze powinny wisieć na wieszakach z szerokimi ramionami, aby uniknąć odkształcenia ramion. Biustonosze przechowujemy rozłożone, miseczki nie powinny być włożone jedna w drugą. 

Jak widzisz na trwałość ubrania wpływa wiele czynników począwszy od prania po odpowiednie przechowywanie. Jednakże myślę, że każda zadbana część garderoby odwdzięczy Ci się za ten trud estetycznym wyglądem. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące pielęgnacji ubrań, zostaw komentarz pod tym artykułem!