Moda stała się dostępna i tania. Koszulki można dostać już za kilkanaście złotych, a kolekcje w sklepach zmieniają się tak szybko, że trudno za nimi nadążyć. Jednak ten kolorowy i piękny świat ubrań ma też drugie, o wiele mniej barwne oblicze. 

 

Co to jest fast fashion? - Definicja

Fast fashion to dosłownie tłumacząc "szybka moda". Celem fast fashion jest dostarczanie konsumentom modnych ubrań, inspirowanych najnowszymi trendami w szybkim czasie i w niskich cenach. Kiedyś moda i trendy znacznie wolniej się rozwijały, a ubrania były drogie. Jeszcze kilka dekad temu ubrania szyte były wyłącznie na miarę. Obecnie ze względu na błyskawiczny dostęp do tego, co kreowane jest przez projektantów mody oraz możliwość szybkiej produkcji, trendy bardzo dynamicznie się zmieniają. Ukrytym kosztem niskich cen w sieciówkach są koszty, jakie ponosi środowisko i ponosić będą przyszłe pokolenia.

Fast fashion - fakty i mity

🚫 Masowa produkcja odzieży i obuwia odpowiada za 10% emisji gazów cieplarnianych - czyli za większą emisję gazów cieplarnianych niż międzynarodowe przeloty ✈️ i żegluga morska razem wzięte.

🚫 Do wyprodukowania 1 kg surowej bawełny potrzeba do 29 tys. litrów wody. Szacuje się, że uprawa bawełny odpowiada za 1 – 6% ogólnoświatowego zużycia słodkiej wody. Bardzo wyraźnie widać wpływ upraw bawełny na wysuszanie okolicznych terenów w Uzbekistanie, gdzie Morze Aralskie zmniejszyło objętość o 85%, zwiększając przy tym zasolenie o prawie 600%, co spowodowało wymarcie wszystkich zwierząt żyjących w tym akwenie.

🚫 Do najpopularniejszych tkanin używanych przez detalistów odzieżowych idących w nurcie fast fashion należy poliester, zaliczany do plastiku. Podczas prania odzieży z poliestru, cząsteczki mikroplastiku przedostają się do wody. Natomiast ich niewielkie rozmiary uniemożliwiają ich odfiltrowanie. Co roku do mórz i oceanów trafia 0,5 mln ton mikroplastiku uwalnianych w trakcie prania syntetyków 🧺. Stanowią one 35% pierwotnych mikrodrobin plastiku uwalnianych do środowiska.

🚫 Powszechnie uważa się, że bawełna jest przyjazna tak środowisku jak i ludziom. Niestety nic bardziej mylnego. Uprawa konwencjonalnej bawełny wiąże się ze stosowaniem ogromnej ilości środków chemii rolnej i wody, co może prowadzić do wyjałowienia gleby w okolicach upraw, utraty bioróżnorodności danego regionu, zatrucia wody, a także pustynnienia gleby. Bawełnę uprawia się na zaledwie 2,5% ziemi uprawnej świata. Mimo to na jej uprawy przypada 25% światowego zużycia środków owadobójczych oraz 8-10% nawozów sztucznych. Ma to szkodliwy wpływ zarówno na środowisko naturalne, jak i na narażonych na kontakt z tymi środkami ludzi.

🚫 Agencja Ochrony Środowiska szacuje, że odpady tkaninowe zajmują niemal 5% światowych wysypisk. Statystycznie spośród 100 mld sztuk odzieży wyprodukowanej każdego roku, aż 92 mln ton trafia na wysypiska śmieci, co oznacza, że co sekundę trafia tam załadowana do pełna śmieciarka z ubraniami. 

🚫 Co roku co najmniej 39 tys. ton używanej odzieży jest składowane na pustyni Atakama. 

🚫 Globalny łańcuch produkcji sprawia, że przeciętny t-shirt zdąży pokonać od 18 000 do 50 000 km zanim zostanie sprzedany w sklepie. Mógłby więc okrążyć Ziemię 🌍

Taka jest cena fast fashion.